http://www.facebook.com/album.php?aid=2 ... 3026842230Poznań, 10.03.2011 r.
OŚWIADCZENIE
Drodzy Studenci,
W związku z decyzją JM Rektora Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu, prof. dr hab. med. Jerzego Smorawińskiego o zwolnieniu pracowników Studium Języków Obcych, Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego oświadcza, iż wspiera wszystkie działania i decyzje Władz Uczelni, mające na celu zreformowanie i unowocześnienie Uczelni.
Do najważniejszych argumentów przemawiających za tą decyzją należą aspekty poprawy jakości kształcenia oraz kwestie ekonomiczne. Podstawowe zmiany, które z pewnością są korzystne dla studentów oraz samego procesu kształcenia języków obcych to: zmniejszenie liczebności studentów w grupach językowych, wprowadzenie możliwości e-learningu, dostęp do najnowocześniejszych pomocy edukacyjnych oraz do platformy learningowej. Innym bardzo atrakcyjnym dla ambitniejszych studentów aspektem zmian będzie możliwość wykupienia dodatkowych, ponadprogramowych zajęć w cenie kilkakrotnie niższej niż rynkowa (zajęcia np. na wyższym stopniu zaawansowania niż minimum programowe, możliwość kontynuacji nauki języka po zaliczeniu języka na studiach czy też nauka innych języków). Symulacje przygotowane, a także już przeprowadzone na jednym z kierunków jasno pokazują oszczędności finansowe, które uzyska Uczelnia dokonując zmiany jednostki prowadzącej zajęcia.
Każda zmiana wywołuje protesty, często niechęć. Jednak uważamy i jesteśmy pewni, iż decyzja JM Rektora jest niezwykle korzystna i przyniesie wiele dobrego nam, studentom.
Decyzja ta jest również rozwiązaniem problemów, którymi wszyscy się borykaliśmy, o których niejednokrotnie nas informowaliście. Często te problemy nie zostały rozwiązane do dziś, mimo próśb, pism. Chodzi m.in. o dostępność prowadzących zajęcia na dyżurach, niejasne zasady zaliczeń niezgodne z Regulaminem Studiów, problemy nieistniejących grup (zajęcia raz na kilka tygodni, niespełniające wytycznych z programu studiów dla danego przedmiotu), czy kwestie zbyt dużej ilości osób na zajęciach językowych (co oznaczało pogorszenie warunków do nauki).
Zdajemy sobie sprawę, iż jest to decyzja bardzo niemiła, ponieważ oznacza zwolnienie pracowników z pracy, jednak po wielu miesiącach starań Rektora w kwestii zreformowania Studium Języków Obcych, niestety innej możliwości naszym zdaniem nie było.
Zmiany oznaczają powstanie wielu pytań, niejasności:
- Decyzja o likwidacji jednostki musiała być podjęta właśnie teraz, ponieważ polskie prawo pozwala na tego typu postanowienia tylko dwa razy do roku, na trzy miesiące przed końcem semestru.
- Zgodnie z decyzją JM Rektora oraz obowiązującym prawem, większość wypowiedzeń jest objęta terminem do końca czerwca, i do tego czasu zajęcia powinny odbywać się zgodnie z planem. Przy ewentualnych brakach kadrowych, zgodnie z obowiązującym prawem kierownik Studium jest zobowiązany do wyznaczenia osoby na zastępstwo.
- Zajęcia muszą do końca semestru odbywać się zgodnie z planem oraz programem nauczania (włączając w to zaliczenia oraz egzaminy końcowe).
- Prowadzący, którzy będą zaangażowani np. w egzaminy czy zaliczenia odbywające się w lipcu czy sierpniu, oraz opiekują się projektami będą mieli możliwość podpisania umów na pracę tymczasową na potrzeby realizacji tych zadań (umowa zlecenie).
- Miejsce prowadzenia zajęć - zajęcia odbywać się będą normalnie na Uczelni, lektorzy również będą mieli dla wszystkich zainteresowanych wyznaczone godziny dyżurów, na których będą w pełni dostępni. Od marca 2012, kiedy to zostanie oddany do użytku nowy budynek dydaktyczny, zajęcia prowadzone będą w specjalnie do tego przygotowanych nowoczesnych salach dydaktycznych.
- Programy nauczania języków obcych będą kontynuowane.
- Siatka godzin zgodna z programem studiów zostanie utrzymana.
- Jednostka prowadząca zostanie dopiero wybrana na zasadzie przetargu.
Pragniemy przestrzec wszystkich studentów przed fałszywymi i nieprawdziwymi opiniami i plotkami, które na Uczelni z pewnością zaczną się pojawiać i będą nastawione przeciwko tej decyzji jak i osobom popierającym tę decyzję. Odbywaliśmy z Rektorem wiele konsultacji, wiemy co oznacza ta zmiana i możemy Was zapewnić, iż wyjdzie Uczelni, a przede wszystkim Nam, studentom na dobre! Jeśli macie jakieś pytania czy wątpliwości, kontaktujcie zapraszamy do nas na rozmowę lub piszcie na maila
russ@awf.poznan.pl.
Ze studenckim pozdrowieniem
Marcin Dobrzański
Przewodniczący Rady Uczelnianej
Samorządu Studenckiego AWF Poznań